Luboš Trojna

Luboš Trojna

Luboš Trojna

Zástupce ředitele KÚ, vedoucí odboru kancelář hejtmana

"Vědět Jak, Proč - to by měl být úkol kapacit a vznikajícího Imunitního centra".

 

O Imunitním centru

„Ale vy nevíte samou roztažností, co byste do tý huby dali.“ Dovolil jsem si půjčit citát Heleny Růžičkové a tuhle myšlenku bych použil na současné chování většiny společnosti. Lidé by se měli vrátit k jednoduchosti. Jsou lidé, kterým je dnes 90 let, zažili válku a banány měli i po té třeba jen na Vánoce... Já si od Imunitního centra slibuji, že určité autority společnosti řeknou: „Nespotřebovávejme tolik, nejezme tolik, vaše imunita tím získá...“ Imunitní centrum by mělo stručně, jasně, bodově říct, co je pro člověka zdravé, že to nejsou diety, ale že je to i návycích, o životním stylu. Vědět Co?, Jak? Proč? - to by měl být úkol kapacit a vznikajícího Imunitního centra.


O zdraví

Zhruba 10 let čtu antickou knihovnu, dělám si z těchto knížek výpisky a každý den vidím, jak svět už vlastně všechno zažil. Je až neskutečné číst myšlenky o životě z doby před 2 tis. lety a uvědomit si, že i dnes jsme vlastně stejní. Přes všechny ajfony a jiné hračky moderní doby. Díky tomu se dá vcelku dobře předvídat, jak se lidé budou chovat, možná dříve než je to samotné napadne. Antická knihovna je pro mě návrat k moudrosti, je to cesta k hledání dobra. Jeden moudrý muž svého času řekl: „Bože dej mi sílu změnit, co změnit můžu, lhostejnost k tomu, co změnit nemůžu a moudrost, abych rozeznal jedno od druhého.“ Mám v sobě toto pravidlo docela silně zakořeněné, že co prostě neovlivním, to neřeším. Mám tím pádem čas na důležité věci. 

 

Ke zdravému životnímu stylu je nezbytná dobrá strava. Já osobně si například již dlouhá léta každý večer namočím misku vloček, přidám třeba mandle, rozinky, a do rána to nechám zfermentovat. Jím to už asi 15 let a pořád mi to chutná. Čím je jí jídlo jednodušší, tím lépe. A pitný režim po ránu? Naliju si horkou vodu, dám tam lžičku medu a lžičku jablečného octa – obojí od mého známého chovatele včel z Lužic. Než si dám ty vločky, tak tohle je pro mě takový povzbuzovák. Je to starý recept.


A také už 25 let jíme se ženou každý pátek čočku s máslem, bez výjimky – každý pátek! My se na ni celý týden těšíme! Protože je pátek a zároveň nám i chutná! Lidé si myslí, že jsme blázni, ale nám to vyhovuje! 

Vedle stravy je důležité i zdravé myšlení!  Například nesoudím lidi, nemyslím si, že jsem horší nebo lepší. Tohle vědomí mi také moc pomáhá. Nechci soudit zákeřné lidi, zlé lidi. Když potkám nějakého takového, tak si vždy řeknu, kamaráde, Ty za to vlastně nemůžeš, Tobě pánbůh bohužel rozum, cit, spravedlnost, moudrost, dobro moc nenadělil, já bych Ti měl spíše pomoci. Tohle mi umožní koukat i na zlého člověka pozitivně anebo ho do svého života vůbec nepustit.


Další důležitý atribut zdravého života vidím ve spánku. Osobně potřebuji minimálně 8 hodin, pravidelně usínám do deseti sekund po ulehnutí.

Imunitní centrum > Osobnosti > Luboš Trojna